Batéria Vášho auta si zaslúži pozornosť

11.11.2011 00:00

 

 

 

Zimné obdobie je obdobím, ktoré rýchlo a najmä nepríjemne tvrdo pre nás odhalí slabiny nášho auta. Nezabúdajte ani na baterku – tú časť auta, ktorá často rozhodne o tom či ráno sa so svojím tátošom pohnete alebo naopak znechutene tresnete dverami a odídete s prázdnou....
Kontrolujete preto hladinu elektrolytu vo vašej batérii. To je úplný základ toho, čo môžete pre svoju batériu urobiť. To znamená: pekne odskrutkovať všetky uzávery. Všetky pláty by mali byť správne ponorené úplne celé v hladine elektrolytu. V prípade že nie, dolejte destilovanú vodu. V prípade, že dolievate väčšie množstvo, odporúča sa tak urobiť pred jazdou. Nezabudnite na to, aby ste pri práci použili aspoň ochranné rukavice, a tí zodpovednejší aj ochranné okuliare. Elektrolyt sa totiž s našim telom veľmi nekamaráti...


Tak ako dôležitý je elektrolyt, tak je dôležitá aj jeho hustota. Tá sa kontroluje hustomerom – ten vám spoľahlivo odhalí stav nabitia vašej baterky.
Dbajte aj na čistotu v samotnom motorovom priestore – tam býva baterka väčšinou umiestnená. Očistite svorky od hrdze, tá len kladie väčší odpor elektrickému prúdu a tým len zbytočne baterku oslabuje. Miesto uloženia batérie z času na čas vyčistite mäkkou handrou. Na póloch batérie sa môže objaviť biely povlak – ide o výsledok procesu zvaný oxidácia – a jeho následok by mal byť vami odstránený. Pri odpájaní baterky od vozidla pritom dbajte na nasledujúce poradie – najprv odpojte mínusový kábel (uzemnený), až potom plusový. Pri zapájaní postupujte opačne.
Po veľmi chladnej zimnej noci ostáva batériám cca 40% ich maximálnej kapacity – a to môže byť pre ranný štart dosť málo. Aby ste baterke odľahčili čo najviac, nepoužívajte pri ranných štartoch elektrospotrebiče v aute – vyhrievanie sedadiel, zadných okien a pod. – to všetko môžete zapnúť až po naštartovaní motora.


Vaša starostlivosť o baterku by mala byť o to väčšia, čím kratšie úseky jazdíte. Na nich totiž baterka od alternátoru nedostane „späť“ toľko aby sa dobila. A samozrejme dôležitým faktorom pre intenzitu údržby je aj vek baterky – vo všeobecnosti môžeme povedať, že životnosť bateriek je cca 6 rokov.
Nezabúdajte na tú skutočnosť, že baterky sú veľmi „zradné“. Jeden deň budete štartovať svoje auto akoby bola nová, ale už zajtra ráno na aute nemusíte zapnúť ani rádio.

 

Novú batériu si môžete kúpiť v našej predajni 

Ponuka batérií TU

Ponu