Zmeny v zákone o cestnej premávke

11.11.2011 00:00

 

Za jedno promile rok basy

 

Od tohto dátumu bude jazda s jedným promile alkoholu v krvi (0,476 mg/l) trestným činom, hroziť za to bude jednoročné uväznenie.

 

Za smrť na ceste do smrti bez vodičáku

 

Prísnejšie sa bude postupovať aj voči šoférom, ktorí sa ani po potrestaní nepoučia. Do konca života už vodičské oprávnenie neuvidia tí vodiči, ktorí pod vplyvom alkoholu niekoho usmrtili alebo ich súd pre alkohol za volantom trikrát odsúdil. V súčasnosti možno za smrteľnú dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu odňať vodičský preukaz maximálne na desať rokov, mladistvým na päť. O vodičské oprávnenie, hoci nie na doživotie, prídu tí šoféri, ktorým policajti v priebehu piatich rokov dvakrát zistia v krvi akékoľvek množstvo alkoholu alebo trikrát spôsobia dopravnú nehodu. Ak ho budú chcieť získať nazad, budú musieť nanovo absolvovať kurz v autoškole.

 

 

Šoférovať budú môcť už 17-roční

 

Novinkou je aj zavedenie možnosti, aby osobné autá mohli šoférovať aj sedemnásťroční vodiči. Tí však budú musieť rok šoférovať pod dohľadom skúseného vodiča, ktorý má za volantom aspoň 10-ročnú prax. Ani tento dohliadajúci šofér však nesmie byť pod vplyvom alkoholu a musí mať pri sebe doklady. Každý šofér, ktorý získa vodičský preukaz pred osemnástkou, musí so spolujazdcom jazdiť aspoň tri mesiace. Lipšic si od zmeny sľubuje, že mladí vodiči si pod dohľadom rodičov zvyknú na opatrnú jazdu.

 

 

Budú skúmať závislosť od alkoholu

 

Novela prináša pre notorických porušovateľov pravidiel, ktorí počas jedného roka dostanú tri pokuty vo výške 60 eur, povinnosť zúčastňovať sa na doškoľovacích kurzoch. Takýchto vodičov budú môcť policajti poslať na preskúmanie odbornej, psychickej či zdravotnej spôsobilosti. Rovnako budú môcť policajti pri dôvodnom podozrení rozhodnúť o psychiatrickom preskúmaní, či šofér nie je závislý od alkoholu. V prípade, že sa závislosť zistí, príde o vodičský preukaz, ak nie, absolvuje odborné poradenstvo u dopravného psychológa.

 

 

Ochrana chodcov a cyklistov

 

Ďalšou zmenou je zvýšená ochrana chodcov a cyklistov na priechodoch pre chodcov. Po novom bude zakázané predbiehanie na priechodoch pre chodcov a cyklistov. Ak im vodič nedá prednosť, môže dostať pokutu 60 až 300 eur, prípadne môže prísť na dva roky o vodičský preukaz.

 

 

Dvojsekundový odstup medzi autami

 

Mení sa aj zákonné vnímanie bezpečnej vzdialenosti na diaľniciach a rýchlostných cestách, podľa nového znenia zákona nebude bezpečná vzdialenosť stanovená v metroch, ale v sekundách. Autá budú musieť dodržiavať dvojsekundový odstup, pre autobusy a nákladné autá bude povinný odstup trojsekundový. Príčinou je, že bezpečný odstup v metroch sa s meniacou sa rýchlosťou mení. Aby počas zimného obdobia vodič nikoho neohrozil, bude po novom povinný pred jazdou odstrániť z karosérie kusy snehu a ľadu.

 

Zdroj : https://www.autobild.sk/poradca/od-novembra-bude-platit-novy-cestny-zakon